5 fám o prezúvaní na zimné pneumatiky2021-09-14T09:14:19+02:00

Podľa zákona musíte mať prezuté letné pneumatiky na zimné, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Prečo nečakať do poslednej chvíle, akým zaručeným pravdám neveriť a na čo si dať pri zimných pneumatikách pozor?

Fáma č. 1: Počkám do poslednej chvíle, aspoň gumy nezničím

Veľa vodičov čaká a čaká, aby náhodou zimné gumy neničili tým, že na nich budú jazdiť o 2-3 týždne dlhšie. Veď ak by priemerná teplota stúpla nad 7°C, pneu by sa úplne zničili. Pravdou však je, že síce sa zimné pneumatiky opotrebúvajú v teplom počasí značne rýchlejšie, v tomto období už nehrozia také teploty, že by 2-3 týždne gumám nejako výrazne uškodili. Oveľa väčším rizikom je, že vás prekvapia ranné mrazy.

Fáma č. 2: S pohonom 4×4 môžem čakať aj do prvého mrazu

Je pravda, že pohon na všetkých štyroch kolesách vám pomôže pri rozbehu a lepšie zvládnete aj ťažšie terény. Ak sa ale spoliehate na to, že vás pri letných gumách zachráni na namrznutej vozovke, ste na omyle. Či už má auto zadný pohon alebo 4×4, potreba zimných pneumatík je nespochybniteľná.

Fáma č. 3: Stačí, keď prezujem len na hnacej náprave

Na zimných gumách rozhodne šetriť netreba, aj tie najlacnejšie sú lepšie ako žiadne. Letné a zimné pneumatiky nekombinujte. Ohrozujete tým seba, posádku, aj všetkých účastníkov cestnej premávky. Auto, ktoré má zimné gumy len na hnacej náprave, sa rovnako ľahko stane na ľade neovládateľným, ako keby ste mali všetky gumy letné. Nehovoriac o iných negatívach.

Fáma č. 4: No a čo, že mám staré pneu, dezén majú dobrý

Zákon stanovuje, že hĺbka dezénu v strednej časti povrchu pneumatiky nesmie byť menej ako 3 mm. Nové zimné pneumatiky majú dezén hlboký približne 8 až 9 mm. To je poriadny rozdiel. Podľa odporúčaní by však dezén na zimných gumách nemal byť menší ako 4 mm. Pozor si dajte ale aj vtedy, pokiaľ vaše pneumatiky už dosiahli úctyhodného veku. Dezén síce môže spĺňať legislatívne požiadavky, viac ako 8-ročné gumy však už výrazne strácajú väčšinu požadovaných vlastností. Pozor preto na ojazdené pneu, ktoré síce kúpite lacno, ale nemusia spĺňať svoj účel. Pomôcť vám môže DOT číslo, ktoré sa nachádza na pneumatike. Na základe neho s istotou zistíte, kedy bola vyrobená

Fáma č. 5: Nové zimné pneumatiky si nemôžem dovoliť

Ceny pneumatík sú dnes naozaj rôzne a je len na vás, koľko sa rozhodnete do nich investovať. Celú sadu zoženiete aj za 100€, pozor si však dajte na dezén a vek pneumatík, ako sme spomínali vyššie. Samozrejme, cena závisí aj od toho, aké auto vlastníte a aké máte požiadavky. Niekomu sa môže zdať cena pneu privysoká, avšak ak si prerátate, aké riziko podstupujete ak jazdíte na opotrebovaných pneumatikách, je to investícia do bezpečnosti.

Zopár rád na záver

  • Je dôležité uvedomiť si, aké sú rozdiely medzi zimnými a letnými pneu a prispôsobiť tomu spôsob jazdy.
  • Pri zimných gumách je podľa testov dlhšia brzdná dráha, dokonca až o 6 metrov.
  • Pokiaľ sa chystáte do ťažkých terénov, nezabudnite na zimné reťaze.
  • Zimné pneu nie sú zárukou toho, že nedostanete šmyk. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, je dobré navštíviť školu šmyku.
  • Počasie je nevyspytateľné. Sneh, ľad alebo námraza vás môžu prekvapiť aj keď to ešte neočakávate.

A napokon, ak ste si nie istý či sú Vaše pneumatiky ešte dobré na zimu, zastavte sa v našom servise a bezplatne Vám ich skontrolujeme.

Zistiť viac

PROFESIONÁLNA OPRAVA DISKOV

Kompletná renovácia a oprava poškodených diskov‎

MOŽNOSŤ ZAPOŽIČANIA NÁHRADNÝCH DISKOV

Objednať sa

Dezinfekcia ozónom

likvidácia až 99,99 % vírusov a baktérií

 

Kompletná dezinfekcia vášho auta ozónom za 25€

Viac informácií

Pneuservis

Autoservis

Kompletné servisné služby všetkých značiek

MOŽNOSŤ ZAPOŽIČANIA NÁHRADNÉHO VOZIDLA

Zistiť viac

Kupujete disky z bazaru? Pomôžeme Vám

Preveríme originalitu a stav diskov ešte pred kúpou